Hej! Tu Paulina, autor zestawów kart pracy, które ćwiczą pamięć i koncentrację uwagi ( ale nie tylko! ). Swoją działalnością zajmuję się od roku. O tym, jak zawiła to była ścieżka poczytasz tutaj: Karty pracy dla dzieci do druku i nie tylko..
Skoro pierwsze lody mamy już przełamane, pozwól, że przejdę do głównego tematu wpisu.

Jak myślisz:
Czy możliwe jest ćwiczenie pamięci i koncentracji uwagi w grupie ?
Po co to robić?
Jakie ćwiczenia są najskuteczniejsze?

Sprawdźmy, nie przedłużajmy – zaczynajmy!

Mission: Possible. Ćwiczenia na pamięć i koncentrację w grupie.

Jeżeli kiedykolwiek pracowałeś z grupą wiesz doskonale, z czym to się wiąże. Dla niewtajemniczonych: trzymanie dyscypliny, pozytywna energia oraz cierpliwość to trzy supermoce, które zagwarantują sukces na Twoich zajęciach. Mimo naszych szczerych chęci, bywa że uczniowie zupełnie nie są zainteresowani zajęciami. Kręcą się, bawią czymś co leży na ławce, zaczynają rozmawiać. Innymi słowy – nie koncentrują się na zadaniu. Co może być tego powodem?
– Nudzą się
– Nie rozumieją tematu
– Są niewyspani
– Zbyt długo robią zadania/temat, co może być irytujące
Dobra wiadomość jest taka, że zwykle jest to chwilowy spadek formy. Na pewno zauważyłeś, że przy zmianie ćwiczenia w grupę wstępuje zupełnie nowa energia. Kiedy mimo zmiany aktywności wciąż widzisz po ich minach, że najchętniej poszliby spać – zrób spontaniczną przerwę, tzw. „Brain Break”.

„Brain Break” to działa!

Rzućcie wszystko i aktywujcie ponownie wasze szare komórki! Nie skupiaj się za bardzo na tym, że masz do zrealizowania lekcję, goni Cię czas lub chcesz mocno przyśpieszyć, żeby nie mieć zaległości. Potrzebą Twoich uczniów jest przerwa, która z pewnością przyniesie więcej korzyści, niż ciągłe zagłębianie się w szkolny materiał.
Jaki powinien być dobry brain break? energiczny albo uspokajający ( w zależności od potrzeby), wesoły oraz krótki.

ćwiczenie koncentracji uwagi i pamięci

Brain breakowe propozycje

Ćwiczenia na pamięć i koncentrację mogą mieć różną formę. Najciekawsze są te, które angażują całą grupę. Bardzo często jest to po prostu zabawa, która doda pozytywnej energii do dalszej pracy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o ćwiczeniu pamięci i koncentracji w grupie, koniecznie odwiedź mój wpis: Twoi uczniowie nudzą się na zajęciach? Spróbuj tego!

Tymczasem przechodzimy do propozycji!

Rzuć kostką i wykonaj ćwiczenie!

gry edukacyjne dla dzieci

Simon mówi!

Simon mówi

Skup uwagę!

Propozycja 1

Usiądźcie w kole. Uczniowie rzucają do siebie piłką ( nie muszą robić tego zgodnie z porządkiem. Mogą rzucać do kogo chcą). Za każdym razem, gdy piłka jest w powietrzu uczniowie klaszczą. Po kilku rzutach zaproponuj uczniom rytm, który będą „wyklaskiwać”. W następnej rundzie możesz utrudnić zadanie i dodać kolejną piłkę.

Propozycja 3

Stańcie w kręgu. Na początku przećwiczcie mówienie „Zip, Zap, Zop”. Jedna osoba zaczyna od klaskania i wskazywania na kogoś, gdy mówi „zip”. Osoba, którą wskazała, klaszcze i wskazuje na kogoś innego mówiącego „zap”. Osoba, którą wskazała, klaszcze i wskazuje na kogoś, kto mówi „zop”.

Potem wszystko zaczyna się od nowa, gdy następny gracz klaszcze i wskazuje na kogoś, kto mówi „zip!”

Jeśli gracz wypowie słowo nie w porządku, odpada. Jeśli gracz waha się zbyt długo, odpada.

Propozycja 3

Wszyscy uczniowie w ciszy przechadzają się po sali – Ty również. W ręku trzymasz rekwizyt (może to być kapelusz, chustka, czapka). Wśród uczniów wybierasz jedną osobę, której go przekażesz. Jak już ta osoba będzie miała go na sobie, reszta zatrzymuje się i stoi nieruchomo do momentu, aż osoba która ma rekwizyt go nie zdejmie. Rekwizyt wraca do Ciebie i zabawa zaczyna się od nowa.

5 minut. Tylko tyle i ..aż tyle!

Mam nadzieję, że przekonałeś się, że drobna zmiana może przynieść niesamowite efekty. Jestem pewna, że uczniowie zauważą, że o nich dbasz, a krótka przerwa przyniesie korzyści nie tylko dla nich ale także dla Ciebie. Wiem, że czasami ciężko jest wpaść na kreatywny i odpowiedni pomysł na przerwę. Już nie musisz się o to martwić. Przygotowałam dla Ciebie zestaw 16 brain breakowych propozycji.. zupełnie ZA DARMO. Zapisz się na mój newsletter, odbierz prezent i ciesz się gotowymi inspiracjami!

Pozdrawiam, Paulina nauczony.pl