Jak oszczędzać czas. Jak sprawić, żeby było go więcej ?

Pierwszą i jednocześnie najważniejszą sprawą od której powinieneś zacząć jest planowanie. Innymi słowy – bez planera czasu ani rusz ! Co ciekawe, w internecie można kupić na prawdę sensowne planery. Znajdziesz w nich gotowe propozycje przede wszystkim na to jak efektywnie planować swój czas ale także jak pielęgnować w sobie wartości oraz jakie dziedziny życia rozwijać. Niestety bardzo często ich cena jest wysoka. Jeżeli nie chcesz wydawać dodatkowej gotówki, planer możesz stworzyć sam. Jest to na prawdę bardzo proste i przynosi dużo satysfakcji -poza tym to świetna zabawa. Jak się do tego zabrać ? zadbaj o to, żeby na początku zacząć od kart rozwoju osobistego.

Jak oszczędzać czas – zaczynamy przygodę z planerem !

Na samym początku odpowiedz sobie na pytania: co jest dla mnie ważne? jakie wartości wyznaje? W tym miejscu przydatne okaże się koło życia. Jest to narzędzie, które pomoże Ci przeanalizować poziom satysfakcji w różnych obszarach Twojego życia: finanse, rodzina, rozrywka i relaks, duchowość, zdrowie, rozwój osobisty, przyjaciele, życie zawodowe i praca.

Następnie przejdź do listy : W tym roku chcę.. Jest to przestrzeń ,w której możesz zapisywać luźne propozycje na to, jakie nowe umiejętności chcesz nabyć, które miejsca chcesz zwiedzić, kogo chcesz poznać itd. Na tę listę zostaw sobie sporo miejsca. W ciągu roku możesz ją uzupełniać nowymi pomysłami jak również modyfikować stare.

Przechodzimy do organizacji. Zastanów się, czego jesteś w stanie się nauczyć w danym tygodniu/ miesiącu. Spróbuj wypisać priorytety. Innymi słowy: Co w danym miesiącu jest dla mnie ważne, co chcę osiągnąć?
Raz w tygodniu usiądź do swojego planera i zrób check listę na dany tydzień.

Check lista. Uważaj na pułapki !

Często stawiamy sobie za wysokie cele, które szybko stają się nie do zrealizowania. Patrząc na to ile czeka nas pracy – poddajemy się. Gdy wyniki przestają być idealne dajemy sobie spokój z postanowieniami. Jeśli już na samym początku przesadzimy z ilością zadań na naszej check liście, to sami przekreślimy własne szanse na szczęśliwe zakończenie! Nasza ambicja szepcze do ucha: więcej! dasz radę ! tylko 4 zadania tego dnia?! Powinieneś zrobić przynajmniej 8! Uważaj – to pułapka! Planer ma być dla Ciebie mobilizacją, a jego prowadzenie powinno sprawiać dużo radości. Nie chodzi o to, żeby samego siebie zadręczać zadaniami. Pomyśl tylko: otwierasz planer a tam.. 10 rzeczy do zrobienia! jest już godzina 16.00 a Ty nie zrealizowałeś ani jednego punktu. Gwarantuję, że zbyt ambitne cele są najprostszą drogą do tego, żeby całkiem zrezygnować.

Przetnij cele o połowę

Wybierz najbardziej priorytetowe zadania i na nich się skup! Nie ważne, że zrobiłeś dzisiaj tylko 3 rzeczy z listy. Ważne, że w ogóle coś robisz. Nie skupiaj całej uwagi na wyniku, który w Twojej głowie jest czymś perfekcyjnym. Postępując w ten sposób przy pierwszej lepszej okazji perfekcjonizm każe Ci przestać – w końcu minęło tyle czasu a Ty nadal nie jesteś w czymś najlepszy, a Ty wciąż robisz za mało rzeczy ! Nie daj się mu zwieźć. Nawet jeżeli nie zrealizowałeś postawionego celu w ustalonym terminie nadal jesteś w porządku – nadal możesz wiele osiągnąć!

Co zajmuje Ci najwięcej czasu w ciągu dnia? rozwiąż test !