Nauka przy muzyce – czy jest możliwa ? Muzyka towarzyszy nam praktycznie od zawsze. Dużo mówi się tym, że w okresie prenatalnym przyszła mama powinna dużo słuchać muzyki, ponieważ to pozytywnie wpływa na dziecko.
Co ciekawe przez długi czas uważano, że kobiety w ciąży powinny słuchać muzyki klasycznej. Jednak jak się okazało w późniejszych badaniach – nie jest to prawdą. Kobiety powinny słuchać przede wszystkim muzyki według własnych upodobań.
Nauka przy muzyce klasycznej
Psycholog Georgi Łozanow ze współpracownikami stwierdził, iż instrumentalna muzyka barokowa może być nazwana muzyką nadzwyczajnej pamięci, gdyż w znacznym stopniu usprawnia ona uczenie się. Prowadzili oni badania na studentach w oparciu o opracowania koncertów Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena i Johannesa Brahmsa oraz uwzględniając specjalnie dobrany sposób czytania tekstu.
W wyniku badań zauważyli – prócz przyspieszonego uczenia się, poprawy zdolności koncentracji uwagi i skupienia – również takie efekty jak wzmocnienie poczucia własnej wartości, podniesienie poziomu zdolności twórczych oraz ustępowanie np. bólów głowy.
Co więcej przyspieszenie uczenia się o 25% i zwiększenie zdolności zapamiętywania o 26% pod wpływem powolnej muzyki barokowej wykazały również testy prowadzone w Iowa State University.
Muzyka w szkole
Edukacja muzyczna sprzyja rozwojowi plastyczności mózgu i powstawaniu nowych połączeń między półkulami, a to z kolei może kompensować w starszym wieku spadek sprawności umysłowej. Muzyka przez mózg ludzki traktowana jest jako zjawisko abstrakcyjne o walorach artystycznych, a więc naturalnie odbierana jest przez prawą półkulę mózgową.
Niestety wielu rodziców (zwłaszcza tych mniej świadomych) uważa przedmiot szkolny jakim jest muzyka za niepotrzebne zabieranie dzieciom czasu.
Według mnie są to zajęcia ważne tak samo, jak inne. Głównie z uwagi na to, że dzieci dzięki nim bardzo się rozwijają.
Po pierwsze muzyka wysubtelnia słuch dziecka, uwrażliwiając je na rozmaite niuanse dźwiękowe. Wzmacnia w ten sposób koncentrację uwagi, sprzyjając jej gotowości, wytrzymałości i podzielności. Co więcej rozwój uwagi jest widoczny podczas różnych form kontaktu dziecka z muzyką, np. podczas zabaw ruchowo-muzycznych, rytmicznych oraz szczególnie podczas gry na instrumencie i świadomym słuchaniu utworu muzycznego.
Muzyka przy nauce
Po prostu – jest niezbędna ! Sprzyja koncentracji uwagi, wprawia nas w miły nastrój. Wiem, że niektórzy uwielbiają uczyć się w idealnej ciszy. Jeżeli jesteś w tej grupie – polecam Ci słuchanie muzyki w trakcie przerwy – poprawa nastroju gwarantowanaJ
Ps. Pamiętaj! Niektóre aplikacje (np.spotify) umożliwiają stworzenie własnej, unikatowej playlisty z ulubionymi piosenkami, której możemy słuchać właśnie podczas nauki.