Czy kiedykolwiek trenowałeś ? Cokolwiek – pływanie, judo, karate ? Jeżeli tak – z pewnością wiesz, że dobry trening składa się z trzech elementów: rozgrzewka, właściwa część treningu, a na końcu zabawa lub relaksacja. Różnorodność podczas nauki jest tak samo ważna, jak ta podczas treningu.
Różnorodność podczas nauki jest tak samo ważna, jak podczas treningu
Rozgrzewka stanowi serię ćwiczeń, dosyć prostych. Przede wszystkim przygotowuje ciało do treningu jak również chroni przed kontuzją.
Następnie trening – w zależności od tego jak bardzo jesteśmy zaawansowani w danym sporcie, stanowi serię wymagających ćwiczeń.
Podsumowaniem jest zabawa lub relaksacja – na koniec każdego treningu warto trochę spasować. W przypadku pływania, można po prostu porzucać piłką a dla biegaczy odpowiednia może być relaksacja.
Czy powyższy schemat można przełożyć na organizację nauki?
Jak najbardziej – właśnie tak powinno to wyglądać!
Często zamęczamy się trudnymi ćwiczeniami, walczymy tak długo, aż w końcu się nie poddamy. Zaczynamy od tych trudnych rzeczy i zostajemy z nimi do końca dnia. Idąc dalej, nie zostawiamy sobie przestrzeni na odpoczynek po nauce.
Pokażę Ci, że do nauki można podejść jak do klasycznego treningu. Spróbuj tego:
Sportowiec przed treningiem dba o odpowiedni strój i wodę.
Ty przed nauką uporządkuj biurko, podziel materiał na partie, zadbaj o odpowiednie oświetlenie oraz wodę.
No to zaczynamy rozgrzewkę!
Rozgrzej swój mózg do pracy. Wykonaj kilka prostych ćwiczeń np. pisanie obiema rękami ( co fajnie angażuje obydwie półkule) , zasłanianie tekstu, a później próba jego odtworzenia.
Gotowe?
Przechodzimy do nauki.
Spróbuj metody pomodoro, której dokładne wyjaśnienie znajdziesz pod tym linkiem : https://www.nauczony.pl/index.php/2020/01/06/technika-pomodoro-czyli-jak-madrze-zarzadzac-czasem-nauki/
W wielkim skrócie: metoda pomodoro polega na tym, żeby uczyć się w systemie: 25 minut nauki, następnie 5 minut przerwy. Po czterech takich sesjach zrób sobie dłuższą przerwę – 20 minutową. Możesz wtedy napić się kawy lub wyjść z psem na spacer.
Jak planujesz naukę – pamiętaj, żeby zachować różnorodność. Nasz mózg nie lubi nudy i rutyny!
Przykład:
Jeżeli zaplanowałeś pierwsze 25 minut nauki na język angielski, przez kolejne 25 ucz się czegoś innego – na przykład matematyki.
Pracuje się znacznie efektywniej, jeżeli nasze zadania są różnorodne.
Dlaczego tak jest?
Wyobraź sobie, że chcesz schudnąć. W tym celu robisz tylko brzuszki. Po jakimś czasie rezygnujesz, ponieważ ile można robić jedne brzuszki!
Tak samo jest z nauką – ile można uczyć się angielskiego!
Przeplatając sobie różne przedmioty podczas nauki pomoże Ci lepiej w tym wytrwać.
Jak już naukę mamy za sobą – pora na nagrodę . Zasłużyłeś na relaks.
Koniecznie spróbuj tych propozycji : https://www.nauczony.pl/index.php/2019/11/11/cwiczenia-relaksacyjne-na-dzien-dobry-oraz-dobry-sen/