Uważność to między innymi współpraca ciała i duszy. A ciało, które potrzebuje regeneracji szybko daje się we znaki. Między innymi bóle nóg, głowy lub ogólne przemęczenie sprawiają, że nie mamy ochoty na nic innego jak tylko położyć się wygodnie do łóżka. Co więcej czasem bywa tak, że nasza głowa stanowczo sprzeciwia się temu, co potrzebujemy na ten moment.

Czy na pewno dzisiaj wszystko zrobiłem? A może jeszcze posprzątam ? czy na pewno mam zrobione zakupy na dzisiaj? Jedna myśl dogania drugą, co uniemożliwia efektywnie odpoczywanie.

Uważność , czyli wszystko zaczyna się od oddechu

Czy wiesz, że Twój oddech jest wyjątkowy? Poprzez zwrócenie uwagi na akt oddychania jesteś obecny zawsze w tej konkretnej chwili. Twój oddech nigdy o Tobie nie zapomni. Jest zawsze tam gdzie Ty – do ostatniej chwili Twojego życia. Co więcej bardzo dużo możesz z niego wyczytać : czy w danym momencie jesteś skupiony, zdenerwowany, a może rozbawiony ?  Obserwuj go. Dzięki temu pogłębisz wiedzę na temat swojego wewnętrznego świata. Uważność to inaczej bycie tu i teraz w konkretnym momencie.

W tym artykule znajdziesz kilka propozycji na ćwiczenia uważności: https://www.nauczony.pl/index.php/2019/11/11/cwiczenia-relaksacyjne-na-dzien-dobry-oraz-dobry-sen/

Świadome trenowanie uważności

Każdego dnia dokładane są do naszego życiowego plecaka przeróżne problemy : smutek, stres, złość. Kiedy nauczymy się być  w pełni obecni, doświadczając wszystkiego, nie zaprzeczając temu co czujemy wtedy zaczniemy prawdziwe postrzeganie rzeczywistości.  Brzmi to jak magia – czy naprawdę możliwe jest zatrzymanie się na chwilę i podróż do własnego wnętrza?

Przy zastosowaniu prostych ćwiczeń, a przede wszystkim ogromnych chęci jest to jak najbardziej realne.

Dlaczego warto?

Po pierwsze – i najważniejsze : Uważność pomaga nam rozwijać umiejętność skuteczniejszej koncentracji uwagi i efektywnej nauki.

Ćwiczenie uważności = poprawa efektywności

Jak wiadomo, nasz mózg jest plastyczny co między innymi oznacza, że uczymy się przez całe życie.  Wraz z nauką nowej umiejętności budujemy nowe połączenia w mózgu, co wpływa na jego pozytywny rozwój.  Jak sądzisz – czego  chce nasz mózg? Przede wszystkim  pragnie wykorzystywać swoje umiejętności, osiągać swój potencjał. Chce, żebyśmy kochali, cieszyli się na wszystkich poziomach : ciała, serca, umysłu i ducha. Każda nasza cząstka pragnie rozwoju – nie tylko wybrane partie.  Dlatego zachęcam Cię do tego, żebyś zadbał również o swój rozwój duchowy co z pewnością wpłynie na pozostałe sfery Twojego życia. Ćwicząc uważność uczysz się doceniać te codzienne, drobne przyjemności.  Wybaczasz oraz  jesteś wdzięczny za to co masz.