Kiedy jest najlepszy czas na to, żeby nauczyć się szybciej czytać ?

Jak nauczyć się szybciej czytać ? Niezaprzeczalnie szybkie czytanie ułatwia nam znacznie życie. Ułatwia  – ponieważ dzięki tej cennej umiejętności  oszczędzamy mnóstwo czasu. Dla wielu, a zwłaszcza młodych ludzi  czytanie jest prawdziwą katorgą. 

Czy wiesz, że przeciętny Polak czyta 200 słów na minutę? To dane zebrane przez Instytut Edukacji „Impuls”’, który jako pierwszy w Polsce zaczął nauczać technik, które podnoszą prędkość czytanego tekstu.  Jak myślisz – czy to dużo ? Jak nauczyć się czytać szybciej ?

Polska jest na  44 miejscu na 45 badanych pod tym względem krajów.

Obecna praktyka wykazuje, że umiejętność szybkiego czytania najlepiej kształcić w wieku 12-19 lat, w tym bowiem okresie utrwalają się nawyki czytania. Im dłużej czyta się starymi technikami, tym bardziej utrwala się błędy popełniane przy czynności czytania; tym więcej potrzeba później czasu, aby stare techniki zastąpić nowymi.

Efektywność czytania

Pierwszą informacją  z jaką spotykają się dzieci, które dopiero uczą się czytać  jest   „czytaj uważnie i powoli”. Jednak  to właśnie szybkie czytanie jest bardziej efektywne. Badania wykazały, że dopiero po przekroczeniu granicy 500 słów na minutę efektywnie zapamiętujemy przeczytane informacje. Szybkie czytanie sprzyja koncentracji, ponieważ mózg pracuje szybciej niż oko. 200 słów na minutę to dla niego stanowczo za wolno – mózg „nudzi się”, dlatego uwaga czytającego mimowolnie się rozprasza.

Jak czytać szybciej?

Podstawową sprawą, jest zadbanie o odpowiednie warunki : dostępność materiałów, komfort fizyczny, odpowiednia wysokość fotela, odległość od czytanego tekstu.

Więcej o tym poczytasz tu: https://www.nauczony.pl/index.php/2019/11/07/raczkujemy-jak-zaczac-czytac-szybciej/

Zaczynamy praktyczną naukę . Najistotniejszym elementem, który sprawia, że czytamy szybciej jest nasze pole widzenia .

Wąskie pole widzenia = wolne czytanie

Szerokie pole widzenia = szybkie czytanie

Pole widzenia jest obszarem tekstu, który czytamy nieruchomym okiem. Szersze powoduje, że widzimy więcej – dzięki czemu czytamy szybciej.

Najprostsze ćwiczenia na rozszerzanie pola widzenia to tzw. „choinki”. Poniżej przygotowałam dla Ciebie przykładową „choineczkę ”.

Dlaczego nie czytamy szybko ?

Główne przeszkody, które powodują, że czytamy powoli to:

– słaba zdolność zapamiętywania

– mały zasób słów

– brak motywacji

– regresje – czyli powracanie do czytanego tekstu

– czytanie słowa po słowie zamiast czytanie całych zdań

– wymawianie w myślach czytanego tekstu

– niesprzyjające warunki zewnętrzne.