Jak czytać szybciej ? Zanim odpowiemy na to pytanie, warto zapytać: czy kiedykolwiek nawlekałeś nitkę na igłę? Jeżeli tak z pewnością wiesz, że ta czynność wymaga maksymalnego skupienia na jednej rzeczy. Wykorzystujemy wówczas potencjał naszych oczu oraz mózgu. Chcąc nauczyć się szybko czytać, podobnie jak w powyższym przykładzie powinieneś skupić oczy maksymalnie na dany wers, który czytasz. Stosowanie prostych – lub bardziej skomplikowanych zestawów ćwiczeń zwiększy Twoją szybkość oraz efektywność czytania.
Jak czytać szybciej,czyli co mogę zrobić już dzisiaj ?
Zmień układ swojego biurka. Najlepiej czyta się w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, a więc jeżeli jest możliwość, ustaw biurko przy oknie.
Dbaj o oczy. Przede wszystkim nie pozostawaj długo przy lampie, która świeci prosto na książkę – spowoduje to nadwyrężenie Twojego wzroku.
Zachowaj odpowiednią odległość. Co ważne, odległość oczu od czytanego tekstu powinna wynosić mniej więcej 50 cm. Pilnując tego, Twoim oczom łatwiej będzie skupić się na grupach słów.
Zrób coś inaczej.Umyj zęby drugą ręką. Wówczas będzie zaangażowana inna półkula niż dotychczas. Spróbuj również rysować dwiema rękami jednocześnie. Jeżeli jesteś praworęczny, lewą rysuj w odbiciu lustrzanym.Dobrze jest czasami zapewnić naszemu mózgowi aerobik.
Rysuj z pamięci. Znajdź obrazek w książce lub internecie – może to być owoc, kształt – nic skomplikowanego. Przyjrzyj mu się przez kilka sekund, następnie zakryj i postaraj się go odtworzyć na swojej kartce.
Ćwicz spostrzegawczość. Lubisz wykreślanki? Świetnie! Przygotuj sobie kilka i w wolnej chwili wykreślaj. Miłej zabawy.
Nie zasypiaj !. Czytanie w wygodnym, miękkim fotelu pod kocykiem stwarza idealne warunki do krótkiej drzemki. Znajdź miejsce do czytania, w którym nie będzie Ci ani zbyt wygodnie, ani zbyt twardo.
Dlaczego trening mózgu pomaga szybko czytać ? ( przejście na inny artykuł)