W celu pogłębienia wiedzy na temat tego, czym jest efektywne przyswajanie wiedzy – przeczytałam książkę „Czasem wygrywasz ,a czasem się uczysz. Poradnik dla nastolatków”. A! tę książkę, czytałam już dawno,dawno temu. Mimo, że nie mam w zwyczaju wracać do czytanych już książek, ta stanowi wyjątek.  Tak przyjemnie się ją czyta, że nie sposób o niej zapomnieć. Co ważne, wszystkie istotne informacje które mieszczą się w kręgu mojego zainteresowania, są w niej opisanej w konkretnej pigułce. Dlatego dziś znowu nastał ten dzień, otworzyłam swój czytnik z planem rozpoczęcia nowej książki jednak nie… na pulpicie pokazała się ona i nie mogłam kliknąć obok niej obojętnie! 

 Natknęłam się na rozdział, w którym autor wymienia cechy człowieka, który przyswaja wiedzę.  Większości z nas wydaje się, że jest to bardzo proste, co więcej – myślimy, że mamy nad tym zupełną kontrolę – kiedy chcemy coś zapamiętać – to po prostu to zapamiętujemy. Kiedy wolimy o czymś nie myśleć – usuwamy to z głowy. Nic prostszego!

Jednak….przyswajanie wiedzy to wielka budowla, która składa się z kilku elementów.

Efektywne przyswajanie wiedzy – te 5 cech powinieneś rozwijać

1.Wykazuj pozytywny stosunek do nauki

Jeżeli od początku nastawisz się : ja tego nie umiem, nie rozumiem, nie nadaję się, na pewno tego nie ogarnę… to na pewno tak będzie ! Świat należy do odważnych – przyswajanie nowej wiedzy również wymaga odwagi. A co, ja nie potrafię?  Każdy nowy dzień traktuj jako okazję do nauki . Doceniaj się za swoje starania , co da Ci motywację do dalszej pracy.

2. Wciel się w rolę nowicjusza.

W pewnej firmie dyrekcja postanowiła wysłać pracowników na szkolenie. Na zakończeniu uczestnicy dzielili się swoimi refleksjami na jego temat. Wnioski jednej Pani : ja nie wiem po co mi było to szkolenie, przecież z tego zakresu już wszystko wiem! Tylko zmarnowałam czas. 

Reasumując jeżeli chcesz przyswajać wiedzę – przyznaj sam przed sobą, że jeszcze wszystkiego nie wiesz !

Krótki test:

Czy jesteś nowicjuszem?

Zawsze czekam z radością na pierwszy dzień zajęć w szkole

Nie przeszkadza mi to, że nie jestem w czymś ekspertem

W obliczu nowych wyzwań staram się szukać rozwiązań

Problemy traktuję jako okazje do tego, żeby nauczyć się czegoś nowego

Uwielbiam próbować nowych rzeczy

Jeżeli na większość z powyższych  pytań odpowiedziałeś „tak” to gratulacje – masz w sobie zadatki na nowicjusza!

3. Nie wahaj się długo i krytycznie patrzeć w lustro.

Kto jest winny? Przez kogo mi się nie udało ? To na pewno przez moją mamę, siostrę, koleżankę…wszystkich świętych. Nie bój się – spójrz prawdzie w oczy – to Ty masz wpływ na swoje zachowanie. Co ważne – głupi jest ten, kto nigdy nie widzi winy w sobie tylko w innych.

4. Wsłuchuj się w szczere opinie innych na swój temat.

Przede wszystkim szczere osoby wokół siebie są na wagę złota. Warto czerpać od nich inspiracje, prosić o rady i po prostu – słuchać.

5. Każdego dnia ucz się czegoś nowego.

Odnoszę wrażenie, że czy chcemy, czy nie chcemy i tak codziennie poznajemy coś nowego nie zastanawiając się nad tym. Ja na przykład nauczyłam się dzisiaj, że nie muszę trzymać wszystkich ubrań (zimowych i letnich) w jednej szafie. Mogę przecież te zimowe schować do pudełka. I tak dalej i tak dalej… Więc można uznać, że tę zasadę efektywnego przyswajania wiedzy masz poniekąd opanowaną.

Poświęć czas na refleksje

I jeszcze jedno, ostatnie.. ode mnie. Myślę, że aby przyswajanie wiedzy było efektywne, potrzebujesz przeznaczyć kawałek swojego dnia na refleksję. Co się dziś udało, a może co się nie udało? Jak mogę robić coś lepiej… I w tym celu przydatny może okazać się pamiętnik, o którym przeczytasz tu https://www.nauczony.pl/index.php/2020/02/19/pamietnik-jak-go-pisac-i-dlaczego-warto/