Jak przygotować się do nauki ? Zanim przeczytasz, koniecznie zajrzyj do wcześniejszego wpisu >https://www.nauczony.pl/index.php/2019/11/07/jak-przygotowac-sie-do-nauki-czesc-1/

Gotowe ? Udało się Ci się znaleźć czas w ciągu dnia na naukę? No to zaczynamy!

Jak przygotować się do nauki – etap planowania

Podstawową sprawą jest planowanie. Pod żadnym pozorem nie zabieraj się za naukę chaotycznie „może zacznę od tego, albo tamtego.. a może w ogóle zrobię sobie na początku przerwę?”

Po pierwsze ustal, czy wolisz zacząć od rzeczy prostszych, czy trudniejszych. Następnie podziel materiał na sesje oraz dni, w których chciałbyś opanować daną część materiału. Na końcu zapisz na kartce zagadnienia i zawieś je przy swoim biurku.  Swój kalendarz ułóż z głową – pomyśl o tym, że nie powinieneś planować dużo nauki na przykład w niedzielę kiedy wiesz, że na przykład jest to dzień odwiedzin rodziny. Rozłóż naukę w czasie – im szybciej zaczniesz tym lepiej dla Ciebie. Pomyśl o korzyściach jakie będą z tym związane – przespane noce, ulga, że już coś zacząłeś i nie jesteś w tyle z materiałem, poczucie bezpieczeństwa, świadomość kontroli nad swoim czasem.


Następną istotną kwestią jest przygotowanie stanowiska pracy. Ważny jest prządek na biurku – nie potrzebujesz zbędnych przedmiotów, które będą Cię tylko rozpraszać.

A na koniec.. O czym jeszcze warto pamiętać? przewietrz pomieszczenie, w którym planujesz naukę, świeże powietrze doda Ci nową energię do pracy !

Jak się uczyć ? praktyczne rady

Wciel się w rolę nauczyciela lub wykładowcy, który już wszystko wie. Jeżeli lubisz uczyć się na głos – musisz koniecznie tego spróbować. Wystarczy wstać, złożyć ręce jak polityk, wyprostować się i zacząć opowiadać zadając sobie samemu pytania. „A co Pan sądzi o…”, „Co mógłby mi Pan powiedzieć..”. Jest to nieco zabawna, lecz bardzo skuteczna technika.

Przede wszystkim nie pozwól, żeby coś Cię rozproszyło. Kiedy podczas nauki zadzwoni przyjaciel, uprzejmie przeproś go i poinformuj, że będziesz mógł rozmawiać np. za dwie godziny jak już skończysz jedną sesję.  Jeżeli będziemy ulegać takim rozpraszaczom, cały nasz plan niestety się nie uda.

Rób przerwy. Zgodnie z techniką pomodoro, najskuteczniej jest uczyć się 25 minut , po czym robić  5 minut przerwy.  Po kilku sesjach koniecznie zrób dłuższą przerwę – na przykład 20 minutową.

Jeżeli planujesz się położyć, krótka drzemka nie powinna trwać dłużej niż 15 minut.

Podczas nauki zadbaj o odpoczynek

W sytuacji gdy odczuwasz tak zwaną  „ciężką głowę”, pozwól odpocząć chwilę swojemu umysłowi. Najlepiej, jeżeli wykonasz krótkie ćwiczenia relaksacyjne. Możesz skorzystać z poniższej propozycji:

Usiądź wygodnie na podłodze w siadzie skrzyżnym, wyprostuj plecy. Wybierz trzy kolory. Zamknij oczy i oglądaj je na ekranie swojego umysłu. Zacznij od niewielkiego kółka w wybranym kolorze, które rośnie w rytm Twojego wydechu. Następnie wstrzymaj oddychanie i rozpocznij wydychanie powietrza obserwując, jak kulka się kurczy i znika w momencie, gdy kończysz wydech. Na miejsce starego koloru pojawia się nowy kolor, a cały cykl rozpoczyna się od początku. 

Powyższe ćwiczenie uwalnia od stresujących myśli, po jego wykonaniu poczujesz przypływ energii.

Reasumując: Co jest najważniejsze w planowaniu nauki ? Myślę, że samodyscyplina. Organizowanie, zapisywanie, pilnowanie czasu – na początku może okazać się bardzo trudne. Moja rada? Poszukaj czegoś, co Cię zmotywuje do podjęcia tych działań. Przede wszystkim zapomnij o pisaniu dla samego siebie usprawiedliwień. Wynikiem braku czasu nie jest zawsze „coś”, tylko Ty sam. Spróbuj coś zmienić w dotychczasowym sposobie nauki, nie nastawiaj się od początku, że nie dasz sobie rady – pamiętaj, że nie myli się tylko ten, który nic nie robi.