Jak przygotować się do nauki ? Zacznę  o równej godzinie, posprzątam najpierw pokój, wyśpię się – a potem na pewno nauka pójdzie lepiej, zadzwonię do kolegów, ciekawe jak im idzie?, ale mam brudne okna w pokoju chyba najwyższy czas żeby je umyć.

Jak przygotować się do nauki – praktyczne porady

Mamy dużą tendencje do szukania sobie wymówek. Na wszystko jest jakieś wytłumaczenie „nie nauczyłem się, ponieważ w jednym terminie nałożyły mi się trzy sprawdziany. To niemożliwe, żeby ogarnąć tyle materiału w tak krótkim czasie”, „To wszystko przez moją Mamę. Zamiast się uczyć, musiałam pomagać jej sprzątać i gotować – byłam tak zmęczona, że przez to wszystko nie zdążyłam się nauczyć”, „ Jak mam się uczyć skoro mam psa na głowie? Muszę go wyprowadzać, myć, karmić. Nie starcza mi już czasu na czytanie książek.”. Oczywiście – nauka nie jest naszym jedynym obowiązkiem. Do tego dochodzą prace w domu, opieka nad rodzeństwem lub zwierzakiem, od czasu do czasu odwiedziny u najbliższej rodziny czy przyjaciół. Postarajmy się zdrowo do tego podejść, nie piszmy sobie stale usprawiedliwień. Wystarczy zmienić niektóre nawyki, nauczyć się zarządzania czasem, a okaże się, że  mamy go więcej.

Zastanów się, co zajmuje Ci najwięcej czasu – oprócz pracy  lub szkoły.  Wypisz  te rzeczy na kartce oraz ponumeruj w skali od 1 -10, gdzie jeden oznacza najmniej poświęcanego czasu w ciągu dnia, a 10 najwięcej. Jak już uda Ci się wyłonić „zwycięzcę”, zastanów się jak możesz to zminimalizować. Podobnie postępuj z pozostałymi podpunktami. Pomyśl, co możesz robić źle. Może wstajesz zbyt późno, lub się nie wysypiasz? Ty znasz siebie samego najlepiej.

Zgodnie z założeniami wywodzącymi się z bliskiego wschodu, aby wszczepić pozytywny nawyk, potrzebujemy minimum 21 dni. Nie rezygnuj po kilku dniach, jest to zdecydowanie za wcześnie. Chcesz ograniczyć oglądanie tv do godziny dziennie? Potrzebujesz minimum 21 dni, żeby Ci to się udało.

 „Jesteśmy tym, co wciąż powtarzamy” – jak niegdyś powiedział Arystoteles, a co jest aktualne również teraz. Postaw na ewolucję, a nie na rewolucję. Nie zmienisz wszystkiego od razu, zacznij małymi krokami najpierw pracować nad jedną rzeczą, która pochłania Twój czas. Praktyka czyni mistrza.

😉 Jeżeli chcesz wiedzieć więcej kliknij TUTAJ