Światowy tydzień mózgu zbliża się wielkimi krokami, a Ty wciąż nie masz pomysłu na to jak możesz go celebrować?

Przybywam z pomocą!

Przygotowałam dla Ciebie cały pakiet materiałów oraz inspiracji, które będą ogromnym wsparciem podczas Twoich zajęć.
Jak zawsze zadbałam o kwestię rozwoju kreatywności 😎.
Dzieci uwielbiają, kiedy czasami mogą wyjść poza schematy.
W końcu.. właśnie to kochają nasze mózgi – nowości i zmiany!

Światowy tydzień mózgu – pomysły

Ogromnie cieszę się na to święto i nie ukrywam, że czekam na nie z niecierpliwością cały rok! Bardzo lubię przeprowadzać zajęcia dzięki którym uczniowie mogą przez zabawę i swobodną dyskusję dowiadywać się jak najwięcej ciekawostek o mózgu. Zrobiłam małe internetowe śledztwo w poszukiwaniu ciekawych prac plastycznych, które można zrobić z uczniami tego dnia. Może któryś z poniższych pomysłów wpadł Ci w oko ?

Idziemy dalej!
Jeżeli prace plastyczne to nie Twoja bajka i kompletnie się w tym nie widzisz lub powyższe propozycje bardzo Ci się spodobały, jednak chciałbyś/chciałabyś je uzupełnić dodatkowym zadaniem spójrz na poniższą kolorowankę .

Światowy tydzień mózgu
Mózg kolorowanka

Powyższa kolorowanka przy okazji pokazuje, za co odpowiedzialne są półkule w mózgu. Możesz ją pobrać klikając w poniższy podświetlony link.

Uczniowie dowiedzą się gdzie ”rodzi się” kreatywność, a gdzie umiejętność logicznego myślenia. Podczas tego ćwiczenia koniecznie dodaj, że niektórzy mają bardziej rozwiniętą prawą półkulę co oznacza, że częściej kierują się emocjami, lubią kreatywne wyzwania. Z kolei dominująca lewa półkula charakteryzuje osoby, które twardo stąpają po ziemi. Planują swoje działania, racjonalnie oceniają sytuację.
Napewno padnie pytanie: Czy można ”wyćwiczyć półkulę” ?
Tak, ponieważ nasz mózg jest plastyczny i można różnymi sposobami pobudzać jego obszary. Więcej o tym poczytasz tutaj:https://www.msonetoone.pl/zycie-z-sm/zadbaj-o-swoj-mozg-i-trenuj-sprawnosc-poznawcza?gclid=CjwKCAiAl9efBhAkEiwA4TorisjHvVFT7YpyExGWw33Lku0djlTEgW2iJPBgDIS4sgQN9HK4e7J68BoCofUQAvD_BwE

Trening mózgu – propozycje ćwiczeń

  1. Labirynt z przeszkodami

Uczniowie pracują w parach. Jedna osoba ma zawiązane oczy, w ręku trzyma długopis/ołówek a przed sobą ma kartkę z wydrukowanym labiryntem. Zadaniem drugiej osoby jest wydawanie poleceń ”w prawo”, ”w lewo”, „do góry”, ”do dołu” i pomoc w przejściu labiryntu. Następnie uczniowie zamieniają się rolami.

Mózg
Mózg labirynt

2. Kolorowe słoiki

Do wykonania tego ćwiczenia potrzebujesz karteczek samoprzylepnych oraz białych kartek A4.
Instrukcja:
Na kartkach A4 narysuj ogromne słoiki. Możesz poprosić uczniów o to, żeby każda grupa zaprojektowała swój własny słoik. Następnie informujesz uczniów, że robicie wyjątkowe przetwory i w waszych słoikach muszą znaleźć się jedynie określone przedmioty.
W słoiku nr 1. jedzenie o zielonym kolorze,
W słoiku nr 2. jedzenie o żółtym kolorze,
W słoiku nr 3. jedzenie o czerwonym kolorze.
Każdą rzecz uczniowie zapisują na karteczkach samoprzylepnych i naklejają do swojego słoika.
Pod koniec zabawy uczniowie czytają swoje przedmioty i liczą ile udało im się znaleźć.

3. Bezludna wyspa

Rozdaj uczniom białe czyste kartki. Stańcie w kółku.
Poinformuj, że właśnie wylądowaliście na bezludnej wyspie, na której nie ma zupełnie nic ( w tym momencie rzucasz na środek koła swoją białą kartkę, która symbolizuje wyspę). Na szczęście otrzymaliście magiczne kartki, które zamieniają się w wybrane przez was przedmioty. Uczniowie (po kolei) proponują w co może zamienić się ich kartka. Uwaga! kartka może mieć kilka zastosowań. Przykładowo, jeżeli uczeń uzna, że jego kartka może być: hotelem, mostem oraz samolotem – rwie ją na trzy części.
W ten sposób każdy dodaje coś od siebie i budujecie swoją idealną wyspę .

4. Rozpoznawanie dźwięków

Bardzo prosta gra, która sprawia uczniom dużą frajdę. Przed wykonaniem tego ćwiczenia, nagrywaj na telefon różne dźwięki np. dźwięk lodówki, pralki, nadjeżdżającego samochodu, otwierania drzwi itd. Następnie puść dźwięki na zajęciach i poproś uczniów o to, żeby zgadli co to jest?

W grupie też możemy ćwiczyć pamięć !

Wspólne gry i zabawy są idealną okazją do tego, żeby zobaczyć jak społecznie oraz emocjonalnie funkcjonuje dziecko. Zorganizowanie kilku gier grupowych dla naszych uczniów daje nam więcej informacji zwrotnych o funkcjonowaniu klasy niż zwykła swobodna obserwacja. Ponad to uczniowie bardzo często skarżą się, że na zajęciach nie ma nic ciekawego oprócz rozwiązywania zadań w książce. Jako specjalista pracujący z dziećmi możesz to zmienić wprowadzając dodatkowy element do lekcji w postaci krótkiej zabawy.
Tydzień Mózgu jest idealną okazją do grupowego treningu pamięci. Potrzebujesz więcej inspiracji?


Koniecznie sprawdź Ćwiczenie pamięci w grupie.50 gier zespołowych.

Może prezentacja ?

Przygotowałam jeszcze jeden element, który możesz wykorzystać podczas swoich zajęć. W mojej prezentacji znajdziesz ciekawostki na temat mózgu, ”pro tipy” na to, jak możemy dbać o nasz mózg a także trzy fakty o mózgu, które wpływają na to jak się uczymy. Kliknij w poniższy link i pobierz prezentację.

!Bonus 😉!
Kalendarz na miesiąc marzec, w którym każdy dzień to ćwiczenie usprawniające nasz mózg .

Kalendarz marzec