Mnemotechniki to narzędzia umysłowe, które pomagają utrzymać materiał w taki sposób, aby mógł być w każdej chwili przywołany z naszej pamięci, jeśli tylko pojawi się odpowiedni sygnał. W dużej mierze mnemotechniki polegają na naszych osobistych skojarzeniach. Im więcej ich tworzymy, tym łatwiej nam tworzyć nowe.  Różnorodność mnemotechnik jest właściwie nieskończona.  Ich wspólnym elementem jest pewnego rodzaju struktura – układ liczb, plan pomieszczenia, pieśń, rymowany wiersz, akronim – która jest bardzo dobrze znana i której elementy można łatwo powiązać z docelową informacją jaką mamy zapamiętać. Istnieje kilka istotnych zasad, których powinniśmy się trzymać podczas ich tworzenia.

Mnemotechniki – Jak je tworzyć?

Z pewnością zastanawiałeś się kiedyś, jak to możliwe, że mistrzowie pamięci potrafią w kilka sekund zapamiętać całą talię kart lub układ przypadkowych liczb. Według badań, przeciętny człowiek potrafi zapamiętać ciągiem 7 przypadkowych cyfr. Zatem – jak mistrzowie pamięci radzą sobie w sytuacji, kiedy  jest ich zdecydowanie więcej ?
 Ich wyjątkowa zdolność jest wynikiem wielogodzinnego treningu oraz dobrze rozbudowanego systemu zapamiętywania.   W celu zapamiętania długich ciągów liczbowych, wielu mistrzów pamięci ma wyjątkowy obraz każdej cyfry od 0 do nawet 1000.  Obrazowanie ożywia ich pamięć, prowadząc do określonych wspomnień. Innymi słowy  używają mnemotechnik, które bazują na skojarzeniach, emocjach oraz – pozytywnych obrazach.  Przede wszystkim o tym należy pamiętać. Mnemotechnika jest skuteczna wtedy, gdy  skojarzymy rzecz której chcemy się nauczyć z czymś dobrze nam znanym, wprowadzimy element abstrakcji oraz  siebie do obrazu.

Obrazy są sygnałem dla wspomnień

Rozważmy hipotetyczną sytuację. Razem  z przyjaciółką  wspominacie ostatni wakacyjny wyjazd. Odwiedziłyście kilka ciekawych miejsc.  W pewnym momencie przyjaciółka zwierza Ci się, że spodobał jej się sprzedawca pamiątek. Ty od razu próbujesz sobie przypomnieć, który konkretnie? Przecież widziałyście ich aż tylu!  Dostajesz wskazówkę, że ten, który był przy fontannie. W tym momencie uruchamiasz swój umysł: Aha… więc to było w poniedziałek.. najpierw zjadłyśmy śniadanie, później wybrałyśmy się na główny plac, było tam sporo ludzi.. i tak! Widzę go jest i sprzedawca. Miał takie kolorowe magnesy, rzucającą się w oczy koszulkę.. poprawiał okulary i miał miły głos, pytałyśmy się go o drogę.”  Jeżeli nie zwrócił na Ciebie swojej uwagi, nie jesteś w stanie przypomnieć sobie twarzy sprzedawcy.   Potrzebujesz na chwilę powrócić do miejsca, w którym go spotkałaś.  Dzieje się tak, ponieważ myślimy obrazami.

www.nauczony.pl

Mnemotechniki – przykłady

Najważniejszą zasadą tworzenia  mnemotechnik, jest zbudowanie dobrego skojarzenia, które będziesz mógł bez problemu w każdym momencie odtworzyć ze swojej pamięci.

 W tym artykule przygotowałam dla Ciebie przykład na to, jak w łatwy sposób można nauczyć się elementów, które musimy zapamiętać w określonej kolejności: https://www.nauczony.pl/index.php/2020/02/03/cwiczymy-pamiec-jak-zapamietywac-efektywnie/

Załóżmy, że chcesz nauczyć się poszczególnych części , które musisz zawrzeć podczas pisania eseju w języku angielskim.  W tym celu budujesz swój osobisty „pałac pamięci”. Wybierasz się do ulubionej kawiarni.  Poszczególne jej części kojarzysz w taki sposób, żeby jak najprościej zapamiętać interesujący Cię materiał.  Wejście do kawiarni traktujesz jako rozpoczęcie – to tutaj rozważasz, co dzisiaj chcesz zamówić, jakie będą tego plusy oraz minusy.  Następnie wybierasz stolik przy oknie.  Starasz się znaleźć jak najwięcej plusów takiej lokalizacji. Kelner przynosi Ci ciastko i lemoniadę. Szukasz minusów związanych z twoim zamówieniem. Z jednej strony lubisz babeczki z czekoladą, jednak z drugiej strony te konkretne nie są aż tak rewelacyjne. Kolejnym elementem jest podsumowanie Twojej wizyty. Byłeś generalnie zadowolony i mimo drobnego minusa poleciłbyś tę kawiarnię. Następnego dnia czeka Cię napisanie eseju w języku angielskim. Przypominasz sobie wczorajszą wizytę i już wiesz na pewno, jakie elementy powinien zawierać.  W  taki łatwy  sposób możesz uczyć się dowolnego materiału.

O czym należy pamiętać podczas tworzenia mnemotechnik?

Przede wszystkim o tym, że bez odpowiednio dobranego systemu powtórek,  rzeczy w które włożyłeś tak duży wysiłek odejdą w zapomnienie. Sam akt poszerzenia granic naszych możliwości wpływa na to kim się stajemy i co potrafimy robić. Co za tym idzie – jeżeli przywołujesz treści z pamięci nieustannie ,stanie się to Twoją drugą naturą a przede wszystkim – stanie się nawykiem.