Wspólna nauka – czy jest możliwa ? Każdy z nas ma takiego kolegę, który pomaga w sytuacji, kiedy czegoś nie rozumiemy. Ten kolega ( zresztą na miarę złota) jest świetnym mentorem. Ponad to potrafi wytłumaczyć materiał lepiej niż nauczyciel.
Jak on to robi ?
Pewnie nie raz się nad tym zastanawiałeś. Chcesz poznać tę tajemnicę? Nic prostszego. Umów się z nim na wspólną naukę i zobacz, jak jemu udaje się wszystko zrozumieć z lekcji. Co więcej – nie od dziś wiadomo, że należy uczyć się tylko od tych najlepszych.
Jedną z przyjemniejszych rzeczy w życiu jest spędzanie czasu z przyjaciółmi. I najlepsze jest to, że nieważne co się wtedy robi – i tak jest fajnie i miło. Skoro i tak się widzicie.. warto połączyć ten czas z nauką.
Z pewnością we dwoje jest raźniej !
Przede wszystkim czas płynie znacznie szybciej. Ucząc się samemu, bywa że skupiamy naszą uwagę na wszystkim tylko nie nauce.
Ze względu na fakt, że obok nas jest druga osoba wzmacniamy w sobie motywację. Między innymi dlatego, żeby nie wyjść na gorszego.
Masz poczucie dobrze spędzonego czasu i co najważniejsze – jesteś naprawdę nauczony.
Wspólna nauka – co ma się zadziać przed spotkaniem?
Ustalcie czego konkretnie chcecie się nauczyć i jakie materiały będą wam potrzebne. Napiszcie w zeszycie co jest waszym głównym celem oraz ile czasu potrzebujecie na nauczenie się danej partii materiału.
Podobnie podczas nauki..
Wymieniajcie się z kolegą waszymi sprawdzonymi technikami stosowanymi w nauce. Może on zna takie, o których pierwszy raz słyszałeś?
Kolejnym ważnym aspektem jest ustalenie strategii działania. Możecie na przykład umówić się, że najpierw każdy z was po cichu czyta dany materiał a później się z niego przepytujecie.
Możecie przygotować quiz dla siebie nawzajem. Każdy uczestnik zapisuje pytania dla przeciwnika. Na końcu podliczacie punkty i zwycięzca otrzymuje np. batona.
Bawcie się w szkołę. O, to moje ulubione! Jedno z was jest nauczycielem, drugie uczniem – potem zmiana. W tej zabawie możecie wcielić się w kogo tylko chcecie : surowego, miłego, dziwnego albo wymagającego nauczyciela.
Czytajcie w ciszy ten sam rozdział. Po przeczytaniu zapiszcie sobie, co każdy z was zapamiętał. Zauważycie, że mimo iż czytaliście ten sam fragment każde z was zapamiętało inne zagadnienia.
Pobawcie się w filozofów. Jedną z cech filozofowania jest stawianie hipotez . Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście wczuli się w rolę i dyskutowali na temat, który aktualnie jest przedmiotem waszej nauki.
Po wspólnej nauce..
Nagroda! Możecie wspólnie zagrać w jakąś grę.
Wspólna nauka bez wychodzenia z domu ? Nic prostszego – połączcie się na komunikatorze internetowym:)!
Treść jest klarowna, dobrze zorganizowana i pełna przydatnych wskazówek. Autor doskonale wyjaśnia kluczowe zagadnienia. Może warto by dodać więcej przykładów praktycznych. Pomimo tego, tekst jest niezwykle edukacyjny i inspirujący.