Mapy myśli – co to takiego?
Mapy myśli to notatki, które sporządzamy głównie w formie schematu. Na środku znajduje się temat główny, od którego odbiegają gałęzie, na których zapisujemy słowa klucze. Najogólniej mówiąc: mapy myśli stanowią alternatywę do tradycyjnej metody przepisywania ‘najważniejszych’ informacje do zeszytu.
Od czego zacząć mapy myśli ?
Przede wszystkim na początku zorganizuj kartkę papieru oraz kolorowe flamastry. Następnie kartkę ułóż poziomo – wtedy przestrzennie zrobi się więcej miejsca do zapisywania. Na środku drukowanymi literami napisz główny temat notatki. Do Twojego głównego tematu dobrze jest dorysować mały obrazek.
Ustal plan. Temat już masz… lecz co dalej ? Przejdź do tekstu. Ołówkiem podkreślaj najważniejsze według Ciebie słowa – klucze. To z nich będziesz układać później schemat na kartce.
Zastanów się, czy Twoje słowa klucze to mają być tytuły rozdziałów? Jakie informacje ma zawierać Twoja mapa? Co istotne, powinieneś zadbać o to, żeby nie były za długie.
Rysując mapy myśli – stosuj się do poniższych zasad:
–Od centralnego tematu powinny rozchodzić się gałęzie – promieniście. Na gałęziach zapisujesz słowa klucze.
Co ważne, każda gałąź powinna odnosić się do osobnej części Twojego tematu.
Przykładowo, jeżeli robisz mapę myśli na temat pingwinów, słowo ‘pingwin’ znajduje się oczywiście na środku. Od tematu narysuj gałęzie. Następnie na jednej z nich powinno znajdować się słowo” gatunek” , z kolei na kolejnej „pożywienie”, i na jeszcze jednej np. „rozmnażanie”.
Na gałęziach najbliżej centrum umieść słowa klucze, które są najbardziej ogólne. Od nich będą rozchodziły się gałęzie z bardziej szczegółowymi informacjami.
Ważne, żeby mapa była przejrzysta i spójna !
Do każdego słowa kluczowego stwórz rysunek – wówczas efekt zapamiętania będzie znacznie skuteczniejszy.
Używaj kolorów! Każdą gałąź mapy narysuj innym kolorem.
Twoje mapy nie mogą zawierać za dużo tekstu – musisz wyselekcjonować te naprawdę najważniejsze informacje!
Dlaczego warto rysować mapy myśli?
Przede wszystkim rysowanie pobudza obszary w mózgu. Jeżeli mózg wykona jakiś wysiłek – wtedy lepiej zapamiętuje. Rozwijasz przy tym twórcze myślenie.