Wszyscy wiemy jak wygląda grupowa nauka – na początku faktycznie zaczynacie się uczyć, lecz z upływem czasu coraz więcej  rozmawiacie, plotkujecie zapominając zupełnie o celu spotkania. Większość z nas woli naukę w domowym zaciszu od grupowych spotkań, na których umawiacie się ze znajomymi na wspólne przerabianie materiału. Sama jestem zwolenniczką takiego rozwiązania, ponieważ bardzo cenię sobie ciszę i spokój.

Grupowa nauka – czy z niej skorzystać?

Wyobraź sobie, że chcesz nauczyć się malować. Przeczytałeś na ten temat sporo artykułów, przejrzałeś instagramowe profile osób, które robią to amatorsko, kupiłeś potrzebne artykuły do malowania. Uważasz, że jesteś gotowy zacząć. Na początku ustalasz w swoim grafiku kiedy chcesz ćwiczyć i  wybrałeś dwie godziny rysowania w każdą środę. Podczas własnej lekcji wzorujesz się na różnych poradnikach. Minęło pół roku. Na swoim koncie masz już sporo prac, niektóre Twoim zdaniem  całkiem niezłe.  Uważasz, że wyczerpałeś inspiracje poradnikowe i czas przejść na nowy poziom malowania. Starasz się tworzyć własną unikatową sztukę rysując przeróżne abstrakcyjne obrazy, jednak wciąż szukasz swojego unikatowego stylu. W końcu po kolejnych 6 miesiącach uznajesz, że rysowanie było fajną zabawą lecz nic więcej nie zrobisz w tym kierunku. Chowasz swoje prace do pudełka.

Jak myślisz, czego zabrakło ?

Zamiast ćwiczyć w czterech ścianach, powinieneś zapisać się na grupowe zajęcia z rysunku. Jeżeli uważasz, że nie stać Cię na nie, pomyśl o zapisaniu się na różne fora internetowe i poszukaniu osób takich  jak Ty.  Może udałoby Ci się zebrać grupę, która z chęcią spotka się  raz w tygodniu, żeby razem rysować – nawet w plenerze. Wówczas będziecie mogli dawać sobie wskazówki, wspólnie dyskutować i oceniać nawzajem swoje prace. Może wśród nich znajdzie się prawdziwy znawca sztuki, który pomoże reszcie w dalszym rozwoju? Przede wszystkim wspólna wymiana doświadczeń znacznie bardziej pomoże Ci się ukierunkować, a przy okazji miło spędzisz czas. Co tygodniowe spotkania z grupą będą dla Ciebie motywacją do pozostania w nowo rozpoczętej pasji.  Wspólna praca wpływa na jej efektywność.

Zatem czy uczyć się grupowo?

To zależy jaki masz cel. W przypadku rozwijania nowych umiejętności i jak w powyższym przykładzie, jest to wręcz wskazane.  Nic tak nie inspiruje do działania, jak możliwość dzielenia swojej pasji z innymi oraz świadomość, że ktoś Cię w tym wspiera.

 Kiedy uczysz się zagadnień do szkoły lub na studia, dokładnie zastanów się, czy na pewno chcesz pracować grupowo. Jeżeli uda Ci się zebrać grupę, która ma taki sam cel jak Twój – idealnie. Co ważne, będziecie mogli wzajemnie dzielić się notatkami oraz odpytywać, co usprawni naukę.

 Jednak zdaję sobie sprawę, że nie jest to proste zadanie. Jestem przekonana, że  przy pomocy odpowiednich technik efektywnej nauki, sam poradzisz sobie z przyswojeniem materiału.