Jak notować na wykładzie ? Pytanie, które zadaje sobie cała rzesza studentów. Z uwagi na znaczny nadmiar materiału, jak notować na wykładzie? Przede wszystkim, wykład jest najczęściej stosowaną metodą nauki na większości uczelni wyższych. Niektórych bardzo to cieszy – przez 1,5 godziny można się wyłączyć, rozwiązywać krzyżówki lub w ogóle nie pójść – prosząc wcześniej  dobrą koleżankę o wpisanie na listę.

Kolejny odsetek studentów robi niewiele notatek, ponieważ są przekonani, że w odpowiednim momencie ( na egzaminie) na pewno wszystko sobie przypomną.

Nic bardziej mylnego : 50 % przekazywanych na wykładzie informacji zapomina się już po 24 godzinach !

Co więcej, po dwóch tygodniach wskaźnik ten sięga nawet do 80 %.

Z drugiej strony inna grupa studentów traktuje wykład jak wyścigi. Stara się zapisywać każde wypowiedziane słowo wykładowcy. Efekt końcowy jest taki, że ich zeszyt jest nieczytelny i muszą poświęcać dodatkowy czas w domu na przepisanie notatki „na czysto”.

Jak notować na wykładzie?

Zanim przekroczymy mury uczelni, pamiętajmy o kilku rzeczach, które warto zrobić  w domu:

  • Poczytaj notatki z wcześniejszych wykładów, zastanów się o czym wykładowca najprawdopodobniej może mówić na kolejnym wykładzie?
  • Sięgnij do sylabusa. Tam również znajdziesz odpowiedź na to, czego możesz się spodziewać na wykładzie.
  • Dzięki wcześniejszemu zapoznaniu z tematem lepiej zrozumiesz treść wykładu i będziesz mógł nadawać z wykładowcą na tych samych falach.

Rzeczy, które mogę zrobić w czasie wykładu:

  • Aktywnie słuchaj. Usiądź w miejscu, gdzie złapiesz dobry kontakt z wykładowcą. Przede wszystkim unikaj ostatnich ławek oraz gadatliwych koleżanek, które mogą Cię rozproszyć.
  • Sporządzaj plan wykładu.  Dobre notatki potrafią odtworzyć cały wykład. Poza tym spójny wykład ma swoją idee przewodnią, wokół której krążą inne punkty wykładu.

Ważne, żeby Twoje notatki miały czytelny schemat. Unikaj pisania ciągiem wielu zdań.

  • Przestrzegaj zasad układu notatek. Notatki należy robić na dających się odrywać kartkach i tylko po jednej stronie. Ta zasada umożliwia nam usuwanie ich i uzupełnianie, rozkładanie na stole w celu całościowego objęcia wzrokiem.
  • Notatki z wykładu wkładaj do plastikowej koszulki, którą dokładnie opisz. Możesz zainwestować np. w segregator lub skoroszyt i tam trzymać notatki.
  • Pisz własnymi słowami. Notatki osobiste są z reguły łatwiejsze do zapamiętania.
  • Przy niezrozumiałych stwierdzeniach stawiaj znaki zapytania.

A po wykładzie

Podstawowym prawem uczenia się jest fakt, iż to co jest zrozumiane – zostaje zapamiętane. Ważne jest, żeby nasze notatki były spójne, kompletne i dobrze wyszczególnione.

Jeżeli czegoś nie rozumiesz na wykładzie spróbuj mimo wszystko to zapisać. Po powrocie do domu spójrz na to jeszcze raz i spróbuj rozszyfrować główną ideę. Zostaw więc w swoich notatkach miejsce na uzupełnienia. W razie potrzeby sięgnij do polecanego przez profesora podręcznika.

Ucząc się, formułuj pytania dotyczące materiału i głośno udzielaj na nie odpowiedzi.

Co więcej? Możesz na przykład ze swoich notatek przygotować grę memory i w ten sposób się uczyć.

Trzy złote zasady sporządzania notatek

Jak notować na wykładzie ?

  • Przed wykładem przygotuj się do odbioru informacji
  • W trakcje wykładu sporządź plan wykładu.
  • W domu uzupełnij swoje notatki o brakujące informacje.

Powodzenia;)