Odpoczynek jest tak samo ważny, jak praca. Pomyśl – przychodzisz ze szkoły. Akurat tego dnia bardzo zniechęcony ponieważ wiesz, że masz dzisiaj dużo nauki . Mama od progu mówi „ Zjedz obiad, odpocznij, a następnie naucz się na sprawdzian”. Niech tak będzie. Siadasz do stołu a pierwsze co robisz, to wyciągasz telefon i sprawdzasz różne media społecznościowe w między czasie oczywiście jedząc. Następnie odkładasz brudny talerz, przechodzisz do etapu odpoczynku, więc wskakujesz szybko na kanapę przed tv. Skaczesz z kanału na kanał i zatrzymujesz się w końcu na jednym z filmów paradokumentalnych. W sumie są czasami śmieszne, dobrze jest się tak odmóżdżyć. Postanowiłeś sobie, że zaczniesz o równej 17, która nieubłaganie się zbliża. Niestety, zostały Ci dwie minuty, czas wyłączyć TV. Pierwsza godzina nauki za Tobą, później druga. Robisz sobie przerwę na kolację, którą konsumujesz przed telewizorem. W między czasie porozmawiasz z mamą i powracasz na swoje stanowisko pracy. Uczysz się tak długo, jak tylko możesz. Zbliża się 24 – okej, więcej nie zrobię, na dzisiaj koniec.
Jak myślisz, czy tak zaplanowany czas po szkole jest w porządku ?
Odpoczynek – jak powinien wyglądać ?
Teraz spójrz na powyższą sytuację inaczej.Dzięki wprowadzeniu drobnych zmian poczujesz się naprawdę wypoczęty, a Twoja nauka będzie efektywniejsza.
Przychodzisz ze szkoły. Akurat tego dnia bardzo zniechęcony ponieważ wiesz, że masz dzisiaj dużo nauki. Mama od progu mówi „Zjedz obiad, odpocznij, a następnie naucz się na sprawdzian”. Niech tak będzie. Siadasz do stołu, odkładasz telefon. Postanawiasz sobie, że dzisiaj posiłek jest głównym bohaterem obiadu. Mama przygotowała zupę jarzynową. Bierzesz pierwszą łyżkę do ust i czujesz, jak przyjemne ciepło rozchodzi się po całym organizmie. Przy kolejnych łyżkach starasz się wychwycić jakich warzyw użyła mama do przygotowania zupy. Skupiasz uwagę na smaku. W ten sposób fundujesz swoim receptorom neurofitness. Następnie odkładasz brudny talerz i przechodzisz do etapu odpoczynku. Siadasz w wygodnym miejscu – ale też nie za wygodnym, żeby nie zasnąć. Zamykasz oczy, wyciszasz się i słuchasz co masz dzisiaj sobie do powiedzenia. Wyciszasz przede wszystkim wszystkie emocje – nawet te dobre. Zauważasz, jak „żyje” całe otoczenie. Nie patrzysz nerwowona zegarek. Ustawiasz stoper, próbując najpierw z 15 minutami odpoczynku. Jeżeli okaże się, że to za mało, ustawiasz kolejne 15 minut. Rozpoczynasz naukę dzieląc ją na etapy, stosując w między czasie krótkie przerwy, które spędzasz na rozmowie z Mamą. Uczysz się tak długo, jak pozwoli Ci na to organizm. Zbliża się 23 – pora spać, więcej dzisiaj nie zrobię.
Kluczem do prawidłowego odpoczywania jest słuchanie własnego organizmu
Przede wszystkim jeżeli każe Ci się zatrzymać, po prostu to zrób. Jeżeli zarządza odpoczynek – poddaj mu się.
Masz coś niesamowitego – zmysły. Poświęcaj im trochę uwagi w ciągu dnia. Dbając o nie, po pewnym czasie zauważysz, poczujesz, usłyszysz znacznie więcej.
Twój organizm zna Cię lepiej niż myślisz.
Zastanów się, kiedy daje Ci znać, że czas na przerwę?
Kiedy Ci mówi, że masz dużo energii?
Może się okazać, że czas nauki dla Ciebie to godzina 20 – wtedy zawsze zauważasz duży skok energii.
Może się okazać, że najlepiej się czujesz, jak zrobisz sobie krótką drzemkę po szkole – i to też jest w porządku.
Pomyśl.
Posłuchaj go i nierób niczego wbrew sobie.